Z ŻYCIA ODDZIAŁU GLIWICKIEGO SEP

Jubileusz 50-lecia Koła SEP przy OPA-ROW Sp. z o.o.

Dnia 10 listopada 2015 r. w Klubie NOT - SITG zlikwidowanej kopalni „Rymer” w Rybniku - Niedobczycach odbyło się uroczyste spotkanie członków Koła SEP przy OPA-ROW Sp. z o.o., należącego do Oddziału Gliwickiego SEP. Spotkali się tam założyciele, emeryci i aktualni członkowie tego Koła, aby zainaugurować obchody Jubileuszu 50-lecia jego istnienia. Spotkanie prowadził prezes Koła, kol. Marian Soppa, który przedstawił rys historyczny, wspomniał zdarzenia i etapy, które miały decydujący wpływ na założenie i działalność tego Koła.

RYS HISTORYCZNY
W 1962 r. naczelny dyrektor Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego w Rybniku powołał do działalności Oddział Pomiarów i Automatyki (OPA) przy kopalni „Rymer”, grupujący liczne grono inżynierów elektryków – absolwentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. Powierzonymi zadaniami do wykonania przez OPA były głównie prace pomiarowo-rozruchowe podstawowych obiektów kopalnianych oraz badania i oddawanie do eksploatacji urządzeń elektrycznych, stacji zasilających i rozdzielni. Z czasem dołączono do tych zadań nowatorskie prace związane z elektryfikacją kopalń metanowych, powstających w okolicach Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Jastrzębia. OPA praktycznie już od chwili powołania utrzymywał ścisłe kontakty z kadrą inżynierską zrzeszoną w Gliwickim Oddziale SEP, który wydzielił się w 1953 r. z Oddziału Zagłębia Węglowego SEP w Ka­to­wicach. Ta współpraca, niezbędna dla rozwoju odradzającego się krajowego przemysłu i dalszego postępu technicznego, zaowocowała zwołaniem dnia 30 października 1965 r. zebrania organizacyjnego, na którym z inicjatywy mgr inż. Tadeusza Froehlicha (OPA) oraz inż. Leona Gruszki (RE Rybnik) zostało założone zakładowe Koło SEP nr 25 OPA, należące do Oddziału Gliwickiego SEP. Z ramienia OGl SEP byli przy tym wydarzeniu obecni kol. Erazm Głowniak i kol. Andrzej Szastok. Koło to liczyło w owym czasie 25 członków. Prezesem Koła został kol. Tadeusz Galisz, jego zastępcą – kol. Leon Karwot, sekretarzem – kol. Stanisław Adamiec, a skarbnikiem – kol. Ernest Sibon.
Kolejnymi prezesami Koła byli:

  • kol. Tadeusz Froehlich w latach 1966 - 1980,
  • kol. Henryk Kopyciak w latach 1980 - 1989,
  •  kol. Piotr Herok w latach 1989 - 1994,
  •  kol. Marian Soppa od 1994 r. nieprzerwanie.

DZIAŁALNOŚĆ KOŁA
Koło SEP nr 25 już od swego powstania rozwija działalność statutową, zbieżną z celami i potrzebami macierzystego zakładu pracy. Pierwotnie była to KWK „Rymer”, a po przekształceniach własnościowych od 1994 r. jest to OPA-ROW Sp. z o.o. Wraz z rozwojem Spółki Koło obejmuje swą działalnością coraz szerszy zakres tematyki górnictwa – węgla, miedzi i innych kopalin oraz innych rodzajów przemysłu, prowadząc szeroką działalność naukowo-techniczną (konferencje), szkoleniową (kursy i egzaminy) oraz popularyzatorską (prezentacje i odczyty). Koło w swej działalności popularyzuje m.in. nowe metody badawczo-pomiarowe, upowszechnia ekologiczne oraz ekonomiczne warunki pracy i eksploatacji nowych maszyn i urządzeń oraz wdraża nowoczesne technologie w dziedzinie elektroenergetyki i mikroprocesorowych systemów sterowania i sygnalizacji. Koło zorganizowało m.in. konferencje na aktualne w górnictwie tematy:

  • Metody pomiarów i badań maszyn wyciągowych,
  • Wybrane zagadnienia trakcji w podziemiach kopalń,
  • Bezpieczeństwo i niezawodność urządzeń elektrycznych eksploatowanych w przemyśle górniczym.

Na sympozjach i szkoleniach organizowanych przez Koło prezentowane były m.in. zagadnienia:

  • Modernizacja rozdzielni głównych 6 kV zakładów górniczych,
  • Modernizacja Głównych Stacji Zasilających,
  • Układ zasilania i sterowania hamulców hydraulicznych z wielowariantowym hamowaniem bezpieczeństwa dla maszyn wyciągowych,
  • Eksploatacja baterii kondensatorów,
  • Sygnalizacja szybowa,
  • Stacja wentylatorów głównych z regulacją wydajności przez zastosowanie falownika 6 kV,
  • Zintegrowany układ sterowania maszyny wyciągowej i sygnalizacji szybowej wyciągu szybowego szybu P‑V Oddziału „Polkowice - Sieroszowice” KGHM „Polska Miedź” S.A.

W ramach integracji członków Koła organizowane były wycieczki i spotkania: Mikrorajdy Górskie OPA w Bes­kidach, tradycyjne Bale Elektryków oraz rodzinne spotkania przy ognisku, spotkania noworoczne i wspólne wyjazdy na Międzynarodowe Targi Energetyczne „Energetab”. Imprezy te stały się stałymi pozycjami w rocznych planach działalności Koła.
Z upływem lat liczebność Koła ulegała zauważalnym zmianom: od 25 członków w pierwszym roku działalności, przez najliczniejszy stan w latach osiemdziesiątych XX wieku (85 członków), do liczby 54 członków aktualnie.
Obchody jubileuszowe Koła z okazji „pełnych” dziesiątków lat uświetniane były zorganizowanymi konferencjami tematycznymi, połączonymi z uroczystymi spotkaniami z władzami Oddziału, na których wręczane były dyplomy i odznaczenia SEP wyróżniającym się członkom Koła.

OSIĄGNIĘCIA CZŁONKÓW KOŁA
Zaangażowanie członków Koła w działalność Stowarzyszenia Elektryków Polskich znalazło wyraz w społecznej działalności i w pracy we władzach Oddziału Gliwickiego SEP wielu kadencji oraz Sekcji Elektrotechniki i Automatyki Górniczej. Określone funkcje w tych władzach pełnili koledzy: Tadeusz Froehlich, Henryk Kopyciak, Piotr Herok, Zbigniew Nowak, Marian Soppa i Marek Kryciński. Koło posiadało swoich przedstawicieli-delegatów na Walnych Zjazdach Delegatów SEP w Warszawie, Bielsku-Białej, Krakowie, Białymstoku i Wrocławiu, a także na V i XX Kongresie Techników Polskich. Prace na rzecz Stowarzyszenia Elektryków Polskich zostały ocenione pozytywnie przez władze SEP, czego wyrazem jest szereg wyróżnień, odznaczeń, medali i dyplomów dla członków Koła. W 2016 r. „stan posiadania” Koła w tym zakresie mocno się powiększył. Na spotkaniu noworocznym Oddziału Gliwickiego SEP najwyższe odznaczenie SEP, czyli Szafirową Odznakę Honorową SEP, otrzymał kol. Henryk Kopyciak, trzeci w kolejności prezes Koła, natomiast Koło SEP przy ­OPA-ROW Sp. z o.o. oraz dwaj członkowie tego Koła, kol. Marian Jaksik i Andrzej Manczyk, otrzymali Złote Honorowe Odznaki SEP, zaś kol. Marek Kryciński i Zbigniew ­Lelowicz – Srebrne Honorowe Odznaki SEP. Do tego Medalami im. prof. Jana ­Obrąpalskiego wyróżnieni zostali kol. Andrzej Materzok, Adam Sobel i Tadeusz Skrobol.

SŁOWO KOŃCOWE
Z okazji Jubileuszu 50-lecia Koła SEP przy OPA-ROW Sp. z o.o. składam wszystkim członkom, założycielom i działaczom Koła oraz władzom OGl SEP z całego 50-letniego okresu współpracy z Kołem najserdeczniejsze podziękowania za pomoc i wsparcie, życząc wszelkiej pomyślności i dalszej bardzo dobrej współpracy.

Z koleżeńskim pozdrowieniem –
prezes Koła Marian Soppa

Czytaj cały artykuł..

Tagi