Słowo wstępne
Szanowni, Drodzy Czytelnicy!
Uprzejmie zapraszam do lektury ostatniego w tym roku numeru dwumiesięcznika Śląskie Wiadomości Elektryczne. Okładkę czasopisma zdobi materiał informacyjny przesłany do redakcji przez członka wspierającego SEP: Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych Pro Novum sp. zoo. Ta mała, ale prężnie działająca katowicka firma obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia działalności. Relację ze spotkania jubileuszowego firmy zaplanowanego na czwartek 9 listopada 2017 roku oraz innych imprez organizowanych przez nich przedstawimy w kolejnym numerze Śląskich.
Dział naukowo-techniczny czasopisma wypełniają tym razem dwa artykuły przygotowane przez profesorów z Politechniki Częstochowskiej. Prof. Jerzy Szkutnik z Instytutu Elektroenergetyki tej uczelni pisze o koncepcji hybrydowych źródeł odnawialnych składających się z konwencjonalnego rozwiązania uzupełnionego o magazyn energii i analizuje ich rolę w polskim systemie elektroenergetycznym. Zachęcam do lektury tego artykułu zwłaszcza, że ma on szczególny charakter ze względu na jubileusz 40-lecia pracy naukowej Profesora. Serdeczne gratulacje Panie Profesorze ode mnie osobiście i od redakcji Śląskich Wiadomości Elektrycznych. Prof. Antoni Sawicki kontynuuje cykl artykułów dyskusyjnych poświęconych Jego autorskiemu spojrzeniu na rolę inżyniera we współczesnym świecie. W trzecim odcinku tego cyklu rozważa wpływ polityki społecznej i religijnej na promowanie etosu inżyniera w kulturze europejskiej. Autor zapowiada przygotowanie kolejnych odcinków tego cyklu publikacji, więc zapewne znów zagości na łamach Śląskich w przyszłym roku.
Członek Honorowy SEP i prezes Oddziału Krakowskiego SEP w jednej osobie dr inż. Jan Strzałka obchodził we wrześniu jubileusz 75-lecia. Z tej miłej okazji zapraszam do lektury wywiadu jaki przeprowadziłem z Jubilatem. Dr inż. Jan Strzałka swą edukację techniczną rozpoczął w katowickich Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych i od pytania o związki Jubilata z Katowicami rozpoczyna się ten wywiad. W dalszej części numeru publikujemy I odcinek Historii Oddziału Lwowskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich opracowany przez Jubilata i wydany w formie książkowej w 2009 roku. Zapraszam do lektury wywiadu z dr Janem Strzałką i pierwszej części Jego opracowania historycznego.
Nr 101 Kącika Śląskiego poświęcony jest tym razem…Stworokom. Kim/Czym są te tajemnicze stworoki dowiemy się czytając kolejny odcinek cyklu felietonów autorstwa mgr. inż. Andrzeja Czajkowskiego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że autor Kącika podczas XII Wieczoru Pieśni Patriotycznej odbytego w dniu 6 listopada w siedzibie Pro Novum został wyróżniony Złotym Piórem Śląskich. Gratulujemy i czekamy na dalsze teksty!
W numerze 6/2017 Śląskich Wiadomości Elektrycznych nie zabrakło i tym razem treści smutnych. Publikujemy wspomnienie o śp. Wiktorze Seydaku opracowane na podstawie tekstów przygotowanych przez Tomasza Kołakowskiego i Aleksego Kuźnika. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sierpniu 2017 roku. Pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci!
Spora część numeru poświęcona jest sprawom stowarzyszeniowym. O idei świadectwa rekomendacyjnego SEP pisze dyrektor Ośrodka Rzeczoznawstwa SEP mgr inż. Krzysztof Borkiewicz. Mgr inż. Wacław Łucyk kontynuuje rozpoczęty w poprzednim numerze ŚWE artykuł dotyczący jubileuszu 50-lecia Bytomskiego Koła Terenowego. „Zobaczyć Neapol… i powrócić” to zgrabny tytuł artykułu mgr. inż. Bogumiła Dudka o wycieczce OZW SEP odbytej w maju 2017 roku. W numerze nie zabrakło, bo zabraknąć nie mogło, kalendariów oddziałów SEP z Gliwic, Katowic i Opola.
Zapraszając do lektury Śląskich zapraszam na stronę internetową dwumiesięcznika (www.swe.sep.katowice.pl). Na stronie tej umieszczone są streszczenia artykułów bieżącego numeru oraz numerów archiwalnych. Można także znaleźć spis treści wszystkich artykułów opublikowanych w 2017 roku.
W imieniu Zarządu OZW SEP, redakcji Śląskich i swoim własnym składam wszystkim Czytelnikom ŚWE najpiękniejsze, płynące z głębi serca życzenia Wesołych Świat Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w 2018 roku.
prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
Katowice, 8 listopada 2017 roku