SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstepne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Przed Wami czwarty tegoroczny numer „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. Minął właśnie rok od czasu, kiedy zdecydowaliśmy się na nową formułę wydawania naszego dwumiesięcznika. W każdym roku dwa wydania ŚWE opracowywane są przez Oddział Zagłębia Węglowego SEP, natomiast po jednym przez Oddziały SEP z Bielska-Białej, Częstochowy, Gliwic i Opola. Obecny numer został przygotowany staraniem OZW SEP. Zapraszam, gorąco zapraszam do lektury.
W numerze artykuły o bardzo zróżnicowanej tematyce. Dwumiesięcznik otwiera praca na temat stabilności statycznej systemów elektroenergetycznych. Autorami tego ciekawego opracowania są dr inż. ­Kazimierz ­Oziemblewski, emerytowany pracownik katowickiej energetyki, a zarazem działacz Oddziałowej Sekcji Energetyki oraz mgr inż. Ksawery Opala z Oddziału Gdańskiego Instytutu Energetyki. Innej tematyki dotyczy artykuł mgr. inż. Juliana Wiatra. Autor pisze o zastosowaniu akumulatorów w układach zasilania systemów przeciwpożarowych. Przy tej okazji zapraszam do udziału w jesiennej edycji cyklu seminariów technicznych organizowanych dla członków Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Informacja o programie tych seminariów zamieszczona jest na tylnej okładce ŚWE. Artykuł Juliana Wiatra stanowi, jak myślę, dodatkowe wprowadzenie do tematyki jego referatu, który zostanie przedstawiony w dniu 29 września 2015 roku podczas seminarium „Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru”. Zapraszam do lektury artykułu i do udziału we wspomnianym cyklu seminariów. W kolejnym artykule dr hab. inż. Stefan Gierlotka pisze o… energetyce w Ekwadorze. Autor, wieloletni radny Katowic a z zamiłowania podróżnik, wykorzystuje swoje eskapady do podglądania lokalnych rozwiązań technicznych. Artykuł ilustrowany jest ciekawymi zdjęciami.
Kolejne kilka artykułów dotyczy aktywności Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL. Prof. dr hab. inż. Tadeusz Glinka i mgr inż. Tomasz Wolnik piszą o silnikach tarczowych z magnesami trwałymi. Omawiają dwie odmiany tych silników, stosowanych jako napęd pojazdów drogowych. W innym miejscu numeru można znaleźć relację mgr. Mariusza Czechowicza z dorocznej konferencji KOMELU: XXIV Seminarium Naukowo-Technicznego, które odbyło się w dniach 27-29 maja 2015 r. w Rytrze. I wreszcie zapraszam do lektury mojego omówienia monografii prof. Tadeusza Glinki „Maszyny elektryczne i transformatory.  Podstawy teoretyczne, eksploatacja i diagnostyka".
Mgr inż. Bogumił Dudek specjalizuje się od szeregu lat w zagadnieniu prac pod napięciem. Tym razem tematyka jego artykułu tylko w pewnym stopniu dotyczy prac pod napięciem. Autor skupia się na problematyce stosowania sprzętu zmechanizowanego w pobliżu napowietrznych linii elektroenergetycznych. Innego obszaru energetyki dotyczy artykuł redaktora naczelnego miesięcznika „Energetyka” mgr. inż. ­Tomasza Kołakowskiego. Autor pisze o elektrowniach słonecznych w Polsce, szerzej omawiając farmę słoneczną w Ustroniu Morskim i budowę farmy fotowoltaicznej w Tymbarku.
Obszerną część numeru ŚWE zajmuje tematyka stowarzyszeniowa. Można przeczytać krótką informację o spotkaniu Oddziałowej Sekcji Instalacji Elektrycznych, relację z uroczystego zebrania Zarządu Oddziału z okazji Międzynarodowego Dnia Elektryki, podsumowanie X Międzyszkolnego Konkursu Małolatów „Pstryczek Elektryczek” oraz relację z wycieczki techniczno-turystycznej do Bawarii. Syntetycznym uzupełnieniem tych relacji jest kalendarium OZW SEP za okres od 20 maja do 30 czerwca 2015 r. W tym numerze ŚWE zamieszczamy też materiał Oddziału Gliwickiego SEP – kalendarium za okres od 14 maja do 3 sierpnia 2015 r.
W Kąciku Śląskim mgr inż. Andrzej Czajkowski przenosi nas do pobliskiego Świerklańca. Opisuje słynny „Śląski Wersal” czy też „Wersal Północy”, czyli pozostałości pałacu i park w Świerklańcu. Nawiasem mówiąc, nie wszyscy Czytelnicy zapewne wiedzą, że brama do Pałacu w Świerklańcu została po II wojnie światowej zdemontowana i zdobi obecnie wejście do Ogrodu Zoologicznego w Parku Śląskim w Chorzowie.
W numerze niestety nie zabrakło tym razem treści smutnych. Publikujemy wspomnienia o naszych zasłużonych działaczach: Zuzannie Kaszubie i Zdzisławie Szymoniaku. Pozostaną w naszej wdzięcznej pamięci!

prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
 

Katowice, 26 sierpnia 2015 roku

Tagi