SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstepne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie, bardzo serdecznie zapraszam do lektury ostatniego w bieżącym roku numeru Śląskich Wiadomości Elektrycznych. Zgodnie z porozumieniem Oddziałów SEP województwa śląskiego i opolskiego numer ten zawiera artykuły przygotowane głównie przez Oddział Zagłębia Węglowego SEP.
Numer otwiera obszerny artykuł prezesa Pro Novum sp. z o.o., członka Zarządu OZW SEP dr inż. ­Jerzego Trzeszczyńskiego stanowiący poszerzony komentarz do Projektu Polityki energetycznej Polski do roku 2050. Artykuł ma charakter autorski. Chciałbym, aby stanowił on początek szerokiej dyskusji nad różnymi aspektami polityki energetycznej i jej kierunkami rozwoju. Liczę na oddźwięk Szanownych Czytelników.
W dziale tematycznym „Układy Sterowania” trójka autorów reprezentujących PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, NETINFO sp. z o.o. i Pro Novum sp. z o.o. publikuje artykuł pt. „Bezpieczeństwo systemów informatycznych korzystających z informacji procesowych elektrowni na przykładzie wybranych systemów informatycznych zainstalowanych w PGE GIEK SA”. Artykuł został opracowany w oparciu o referat wygłoszony podczas XVII Sympozjum Informacyjno-Szkoleniowego „Diagnostyka i Remonty Urządzeń Cieplno-Mechanicznych Elektrowni. Diagnostyka jako źródło wiedzy wspierające zarządzanie majątkiem” odbytego w dniach 8-9 października w Katowicach. Informację o przebiegu sympozjum ilustrowaną zdjęciami zamieszczamy na stronach 10-11 dwumiesięcznika.
Zagadnień energetyki dotyczy także kolejny artykuł naukowo-techniczny. Mgr inż. Henryk Klein z OPA LABOR sp. z o.o. pisze o podstawowych zagadnieniach projektowania i wykonawstwa coraz bardziej popularnych instalacji fotowoltaicznych. Zapraszam do lektury.
Charakter artykułów zamieszczonych w II części numeru jest odmienny. Dwa kolejne artykuły mają charakter wspomnieniowy. Członek honorowy SEP, redaktor naczelny „Energetyki” mgr inż. Tomasz ­Kołakowski pisze na temat biografii prof. Jana Obrąpalskiego koncentrując się na swoich osobistych doświadczeniach w poszukiwaniu materiałów źródłowych o Profesorze. Tekst o prof. Obrąpalskim sąsiaduje z artykułem mgr. inż. Andrzeja Kowalika omawiającym spotkanie okolicznościowe na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej z okazji 90. rocznicy urodzin prof. Władysława Paszka. Czekamy na dokończenie prac i zapowiadaną biografię Profesora. Kolejne dwa artykuły dotyczą zagadnień oddziaływania pola elektromagnetycznego na organizm człowieka. Dr inż. Andrzej Przytulski z Politechniki Opolskiej pisze o efektach fizycznych w ciele człowieka wywoływanych polem magnetycznym kuli ziemskiej. Z kolei dr hab. inż. Stefan Gierlotka opisuje historię badań właściwości elektrycznych ciała człowieka.
Mgr inż. Andrzej Czajkowski przedstawia w KĄCIKU ŚLĄSKIM. No właśnie. Tytuł Kącika mówi wszystko o jego zawartości. „Nie o technice, nie o zabytkach, a o tym... co na stole”. Zachęcam do lektury.
Omawiany numer Śląskich Wiadomości Elektrycznych zawiera jak zwykle kalendaria Oddziałów. Tym razem są to informacje z życia Oddziałów SEP: z Gliwic, Katowic i Opola. Niezależnie od kalendarium OZW SEP, na str. 42 publikujemy reportaż z ciekawej wycieczki rowerowej zorganizowanej przez Koło SEP przy Elektrowni Łagisza. Zapraszam także na stronę 27 do lektury mojego felietonu zatytułowanego „Niedługo miną dwa lata kadencji”. Do zasygnalizowanej tam tematyki będziemy niewątpliwie wracać w kolejnych numerach ŚWE.

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!
Składam Wam najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2016. Oby był lepszy niż poprzedni! Zapraszam do lektury bieżącego numeru Śląskich. A niedługo ukaże się także nr 1/2016 Śląskich Wiadomości Elektrycznych przygotowany staraniem Oddziału Gliwickiego SEP.

prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
 

Katowice, 27 grudnia 2015 roku

Tagi