SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie i bardzo serdecznie zapraszam do lektury numeru 4/2018 Śląskich Wiadomości Elektrycznych. Uważny Czytelnik, a takich jest zapewne większość, z łatwością dostrzeże, że wakacyjny (lipcowo-sierpniowy) numer dwumiesięcznika ukazuje się tym razem ze znacznym wyprzedzeniem. Powód jest niebagatelny. W dniach 21-24 czerwca 2018 roku w Poznaniu odbywa się Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Bieżący numer ŚWE ukazuje się więc tuż przed tym ważnym wydarzeniem. Wprawdzie okładkę dwumiesięcznika zdobi reklama członka wspierającego OZW SEP katowickiej Elektrobudowy S.A., jednak na czwartej stronie okładki zamieszczamy plakat Zjazdowy. Wzmiankę o Zjeździe zamieszczamy także, jakżeby inaczej, na okładce głównej. Wewnątrz numeru kilka tekstów poświęconych Zjazdowi. Są to między innymi: list byłych prezesów SEP do delegatów, refleksje zjazdowe mojego autorstwa oraz sylwetki kandydatów do władz i organów SEP z Oddziałów SEP w Gliwicach, Katowicach i Opolu. Zapraszam i zachęcam do lektury materiałów zjazdowych.
Część techniczną bieżącego numeru ŚWE otwiera artykuł mgr. inż. Henryka Kleina z OPA-LABOR Sp. z o.o. na temat badań i pomiarów instalacji fotowoltaicznych. Artykuł stanowi pisemną wersję wykładu wygłoszonego przez Autora podczas seminarium dla członków OZW SEP i Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odbytego w marcu br. Także inny artykuł z bieżącego numeru ŚWE został zredagowany na podstawie wykładów seminaryjnych. Ochrona przed zagrożeniami elektromagnetycznymi w środowisku pracy to tytuł pracy przygotowanej przez dr inż. Jolantę Karpowicz oraz dr. inż. Krzysztofa Gryza z Zakładu Bioelektromagnetyzmu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy. Zachęcam do lektury obu artykułów.  
W Śląskich Wiadomościach Elektrycznych mamy przyjemność często publikować artykuły autorstwa prof. Mieczysława Heringa. Tak jest i tym razem. Pisze on o zjawisku lewitacji magnetycznej podając przykłady praktycznych możliwości wykorzystania tego fascynującego zjawiska. Do grona autorów stale publikujących na łamach Śląskich Wiadomości Elektrycznych zalicza się także dr hab. inż. Stefan Gierlotka. Tym razem pisze on na temat skutków patologicznych porażenia prądem elektrycznym w pierwszych chwilach po zdarzeniu. Zachęcam do lektury obu artykułów.  
Znam wielu czytelników Śląskich, którzy lekturę naszego czasopisma rozpoczynają od Kącika Śląskiego. Dział ten od szeregu lat redaguje mgr inż. Andrzej Czajkowski. Kącik opublikowany w tym numerze ŚWE nosi numer 104. Tym razem autor pisze o śląskim szlaku pielgrzymkowym tytułując swoje opracowanie w sposób dość tajemniczy: „Śląskie Camino. Krótki przewodnik pielgrzyma”. Zapraszam do lektury Kącika.
W dziale historycznym publikujemy tym razem trzy teksty. W pierwszym z nich zamieszczamy zwiastun Zeszytu Historycznego nr 1 poświęconego historii Koła SEP nr 2. Członek Honorowy SEP mgr inż. Tomasz ­Kołakowski pisze o ostatniej przed II wojną światową wizycie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego na Śląsku w czerwcu 1939 roku. Artykuł ten stanowi pisemną wersję referatu wygłoszonego przez Autora podczas III Seminarium Historycznego OZW SEP odbytego w dniu 11 października 2017 roku w Sali Rady Urzędu Miasta w Chorzowie. Przewodniczący Centralnej Komisji Historycznej SEP prof. Dariusz Świsulski publikuje artykuł podsumowujący Seminaria Historyczne SEP zorganizowane w latach 2015-2017 w Gdańsku, Szczecinie i we Wrocławiu. Kolejne IV Seminarium odbędzie się w listopadzie br. w Krakowie. Zapraszam do lektury wszystkich tekstów zamieszczony w dziale historycznym ŚWE.
Omawiany numer uzupełniają informacje z życia Oddziałów SEP: Gliwickiego, Opolskiego i Zagłębia Węglowego mające tym razem charakter dość nietypowy. Obok relacji z wycieczki do Lwowa i kalendarium OZW SEP zamieszczamy bowiem sylwetki kandydatów do władz i organów SEP  z tych trzech oddziałów. Zapraszam i zachęcam do lektury całego naszego dwumiesięcznika.

prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
 

Katowice, 13 czerwca 2018 roku

Tagi