SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy do Waszej dyspozycji i zapraszamy do lektury drugiego, tegorocznego numeru dwumiesięcznika „Śląskie Wiadomości Elektryczne”. Okładkę czasopisma zdobi reklama Zakładów Pomiarowo-Badawczych Energetyki Energopomiar sp. z o.o. Firma słusznie przedstawia się jako profesjonalny partner energetyki i przemysłu. Jest także jednym z partnerów IX Katowickich Dni Elektryki, głównej imprezy 100-lecia Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Ramowy program obchodów 100-lecia OZW SEP przypominamy na stronie 56 dwumiesięcznika. Wiele szczegółowych informacji o imprezach jubileuszu 100-lecia OZW SEP można znaleźć na stronie internetowej Oddziału www.sep.katowice.pl.
Dział naukowo-techniczny ŚWE zawiera tym razem cztery artykuły. Numer otwiera artykuł trójki autorów reprezentujących krakowskie środowisko elektryków dotyczący ważnych aspektów kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej. Publikacja ta jest przedrukiem ze współpracującego ze ŚWE Biuletynu Technicznego Oddziału Krakowskiego SEP. Zachęcam do lektury tego tekstu.
Zupełny inny charakter ma artykuł prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Kluszczyńskiego pt. „Robotyka na progu III Tysiąclecia”. Intrygująca jest zwłaszcza druga część tytułu będąca pytaniem, na które Autor stara się odpowiedzieć: „Jak w wyobraźni i świadomości człowieka kształtowała się wizja robota?” Autor mieszkający na stałe w Katowicach, przez ponad czterdzieści lat zatrudniony na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej obecnie pracuje w Politechnice Krakowskiej. Myślę, że lektura tego tekstu skłoni nas do refleksji i do własnych przemyśleń.
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Glinka jest także wieloletnim pracownikiem naukowym Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. Od wielu lat ściśle współpracuje z Instytutem Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL. Zapraszam do lektury Jego ciekawego artykułu pt. „Napędy elektryczne stosowane w samochodach”. W dalszej części dwumiesięcznika zamieszczamy recenzję książki ­Tadeusza Glinki pt. „Maszyny Elektryczne i Transformatory”. W tym miejscu zachęcam także do zapoznania się z zamieszczoną na tylnej stronie okładki informacją o XXVIII Konferencji Naukowo-Technicznej „Problemy Eksploatacji Maszyn i Napędów Elektrycznych", która odbędzie się w dniach 22-24 maja 2019 roku w Rytrze. „Śląskie Wiadomości Elektryczne” są partnerem medialnym tej konferencji.
Bezpieczna eksploatacja urządzeń elektrycznych to tematyka często pojawiająca się na łamach „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. W tym obszarze mieści się artykuł dr. hab. inż. Stefana ­Gierlotki, dotyczący elektrycznych urządzeń o budowie przeciwwybuchowej. Zapraszam do lektury osoby zainteresowane tą tematyką.
Zachęcam uprzejmie do zapoznania się ze wszystkimi pozostałymi artykułami zamieszczonymi w bieżącym numerze Śląskich. Ich autorami są często goszczący na naszych łamach: Barbara Adamczewska,  Szymon Ciura, Andrzej Czajkowski, Antoni Sawicki i Benon Soppa. Zachęcam także do wybrania w swojej przeglądarce internetowej adresu www.swe.sep.katowice.pl i zajrzenia na własną stronę internetową „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”.

 

prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
 

Katowice, 23 kwietnia 2019 roku

Tagi