Z ŻAŁOBNEJ KARTY

Andrzej Keyha (1926 – 2018)

Urodzony 20 kwietnia 1926 r. w Tarnowie. Odszedł na Wieczną Wartę jako były członek Szarych Szeregów, a w latach 1944-1945 – uczestnik akcji zbrojnych oddziału partyzanckiego „Barbara”, który działał na Podkarpaciu w rejonie Łowczówka, Tuchowa i przede wszystkim Jamnej – koło Gródka nad jeziorem Rożnowskim. Należy w tym miejscu wspomnieć, że Batalion „Barbara” w liczbie około 400 ludzi znalazł się w okolicy sioła Jamna w okrążeniu przez wojska hitlerowskie – by cudem z tego kotła się wydostać ze stratą tylko jednego dowódcy. To szczęśliwe ocalenie zawdzięcza też w dużej mierze wstawiennictwu proszalnej Grupy 13 – lokalnych mieszkańców (w tym trójka małych dzieci). Wszyscy ponieśli śmierć przez rozstrzelanie. Do dziś na wzgórzu Jamna, upamiętnia ten zbrodniczy fakt – 13 skromnych, ale jakże wymownych krzyży. To taki znaczący fragment bogatego życiorysu zmarłego 19 kwietnia 2018 r. w przeddzień 92. rocznicy urodzin Andrzeja Keyhy.
Z Ziemi Tarnowskiej przybył na Śląsk w 1946 roku po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Mościcach. W 1951 roku ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, uzyskując dyplom mgr. inżyniera elektryka. Pracę zawodową rozpoczął jeszcze w czasie studiów w 1950 roku w Biurze Studiów i Projektów Energetycznych ­ENERGOPROJEKT w Katowicach. Z tą firmą związał się bez reszty na cały czas swej aktywności zawodowej, aż do przejścia na emeryturę w 1987 roku. Pełnił kolejno funkcje: projektanta, kierownika pracowni i głównego projektanta części elektrycznej elektrowni, tak znaczących dla polskiej energetyki jak: Elektrownia Skawina, Elektrociepłownia Świecie czy za granicami Polski – Elektrownia Oslomej w Macedonii.
W obszarze szeroko pojętej elektryki, działał też efektywnie poprzez członkowstwo w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, do którego wstąpił już w 1951 roku. Obok wielu funkcji w ramach pracy społecznej w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, zaistniał chwalebnie w dziejach Oddziału Zagłębia Węglowego jako kierownik Ośrodka Rzeczoznawstwa w latach 1983 do połowy 2001 roku. Osobiście był też autorem kilku ekspertyz lub opinii z tematyki elektroenergetycznej.
W skali globalnej Stowarzyszenia Elektryków Polskich, gdzie funkcjonują 24. Ośrodki Rzeczoznawstwa – uzyskał nieformalną rangę „dziekana szefów Ośrodków” – jako wyróżniający się aktywnością i cechami przywódczymi.
Był postrzegany nie tylko jako efektywny menager, ale też jako osoba o szczególnych zdolnościach integracyjnych w środowisku pracy.
Był człowiekiem lotnego umysłu, dowcipnym i niezwykle towarzyskim. Cechowała go miłość do kultury i sztuki, a nade wszystko do muzyki. Był melomanem wielkiego formatu i regularnym uczestnikiem koncertów w Filharmonii i siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Za osiągnięcia w działalności konspiracyjnej, zawodowej i społecznej, został uhonorowany Srebrnym, Złotym i Kawalerskim Krzyżem Zasługi Orderu Odrodzenia Polski. Z ramienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich, został uhonorowany licznymi prestiżowymi medalami, srebrnymi i złotymi odznakami SEP i NOT, a także dostąpił godności Zasłużonego Seniora Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Andrzej Keyha zmarł 19 kwietnia 2018 r. Pochowany został na cmentarzu komunalnym w Katowicach. Osierocił żonę Marię, dwóch synów i dwie wnuczki.
Pozostanie w pamięci tych wszystkich, którzy mieli radość z Nim współpracować i współdziałać – jako człowiek przyjazny innym i niezwykle towarzyski.
Cześć Jego pamięci.

 

Tagi