BOOKS, PUBLICATIONS

„Elektryczny Lwów”

100-lecie Stowarzyszenia Elektryków Polskich sprzyja pojawianiu się na rynku wydawniczym nowych książek związanych z tą rocznicą. Szczególnie aktywne w tej materii są środowiska, które w sposób szczególny przyczyniły się do utworzenia w 1919 roku Stowarzyszenia Elektrotechników Polskich. Jeden z sześciu oddziałów założycielskich SEP – Oddział Zagłębia Węglowego SEP – wznowił w ubiegłym roku książkę przybliżającą historię OZW SEP ).
Oddział Wrocławski SEP z oczywistych względów nie mógł być jednym z oddziałów założycielskich Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jednak historia lat powojennych to okres szczególnie bliskiej współpracy Wrocławia z Lwowem. Efektem tej współpracy jest książka wydana staraniem i nakładem Oddziału Wrocławskiego SEP. Jej autorem jest Andrij Kryżaniwskij, który przez całe swoje życie zawodowe był związany z lwowską elektroenergetyką. Pełny tytuł dzieła to: Elektryczny Lwów. Historia 1894-2019 ).
Książka jest oparta na oryginalnych materiałach archiwalnych w języku polskim lub tłumaczonych z języka ukraińskiego. Pełny zestaw tych materiałów zawiera obszerna bibliografia zawierająca 75 pozycji oraz dwa załączniki z materiałami archiwalnymi przechowywanymi w Centralnym Archiwum Państwowym Ukrainy we Lwowie oraz w Archiwum Państwowym Obwodu Lwowskiego. Redakcji naukowo-technicznej książki podjęli się: sekretarz generalny SEP dr inż. ­Jacek Nowicki oraz prezes Oddziału Wrocławskiego SEP dr inż. Andrzej Hachoł profesor Politechniki Wrocławskiej,
zaś recenzentem był dr hab. inż. Dariusz Świsulski profesor Politechniki Gdańskiej.
Debiut książki, o ile można użyć takiego sformułowania, miał szczególną, nie często spotykaną oprawę. Odbył się podczas spotkania noworocznego Oddziału Wrocławskiego SEP w dniu 10 stycznia 2020 roku. Po oficjalnej prezentacji i odsłonięciu przez Autora pierwszych egzemplarzy dzieła wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarz książki ze specjalną imienną wkładką podpisaną przez Autora.

 

Tagi