KSIĄŻKI, WYDAWNICTWA

„Poradnik projektanta elektryka”.Autorzy: Julian Wiatr, Marcin Orzechowski

Wydanie VI,  2021 rok, ISBN 978-83-64094-68-2, Grupa MEDIUM

Wydawnictwa Grupa MEDIUM w 2021 roku, opublikowała szóste wydanie „Poradnika projektanta elektryka”, autorstwa Juliana Wiatra i Marcina Orzechowskiego. Monografia wydana została w dwóch tomach. Tom pierwszy obejmuje 1133 stron treści, na które składa się czternaście rozdziałów tematyczny. Tom drugi obejmuje 672 stron treści i zawiera 14 załączników oraz 18 dodatków uzupełniających zagadnienia tomu pierwszego, niezbędne w pracy projektowej instalacji elektrycznych. 
Autorzy we wstępie podkreślają duże zainteresowanie Czytelników poprzednimi wydaniami Poradnika, co zdecydowało o wydaniu kolejnego – szóstego, znacznie uaktualnionego i rozszerzonego w stosunku do wydania z 2012 roku. Podobnie jak w poprzednich wydaniach zamieszczona została wiedza niezbędna do opracowania projektu zasilania osiedla mieszkaniowego, budynków jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, zasilania imprez masowych, terenu budowy oraz zasilania gwarantowanego. Autorzy w opracowaniu zgromadzili całość wiedzy niezbędnej w procesie projektowania instalacji elektrycznych niskiego napięcia zasilanych z sieci elektroenergetycznej, jak i z zespołów prądotwórczych. W tym wydaniu, oprócz uaktualnienia treści, zamieszczono szereg informacji w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz nowe wymagania dotyczące przyłączania odbiorców do sieci elektroenergetycznej i jakości dostarczanej energii elektrycznej.
W rozdziale 1 autorzy przedstawili informacje dotyczące projektu budowlanego i zasad jego uzgadniania. W rozdziale 2 skupili się na istotnym zagadnieniu podstaw zasilania budynków nieprzemysłowych. Rozdział 3 koncentruje się na opisie sieciowych urządzeń zasilających. W rozdziale 4 przedstawili linie elektroenergetyczne niskich i średnich napięć. Rozdział 5 z kolei prezentuje zagadnienie zwarć. Rozdział 6 poświęcono doborowi przewodów i ich zabezpieczeń. Rozdział 7 stanowi informacje na temat układów i urządzeń zasilania rezerwowego, awaryjnego i gwarantowanego. Rozdział 8 poświęcono kompensacji mocy biernej. W rozdziale 9 scharakteryzowano zasilanie terenu budowy. Rozdział 10 opisuje zagadnienia zasilania tymczasowego imprez masowych. Kolejny, rozdział 11 to opis wymagań stawianych obiektom budowlanym łączności – zasilanie. Rozdział 12 dotyczy zasilania oświetlenia ulicznego. Rozdział 13 dotyczy ochrony przeciwporażeniowej. Ostatni rozdział 14, również bardzo obszerny, zawiera opis badań instalacji elektrycznych niskiego napięcia. Uzupełnieniem tekstu monografii są załączniki oraz dodatki niezbędne dla projektantów urządzeń i instalacji elektrycznych. Na szczególną uwagę zasługuje dodatek 18, „Elementy fotowoltaiki”, z uwagi na aktualność tematyki.
Cechą pracy jest szerokie spojrzenie na tematykę oraz duża skrupulatność autorów. Monografia może stanowić cenną pomoc dla osób zajmujących się w praktyce projektowaniem zasilania obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. Poradnik napisany jest na wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim. Autorzy dali czytelnikowi bardzo przejrzysty i przystępny podręcznik obejmujący niezbędną i uaktualnioną wiedzę dla projektantów, wykonawców i użytkowników instalacji elektrycznych.  

Tagi