KSIĄŻKI, WYDAWNICTWA

Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa nowa książka Krzysztofa Borkiewicza

W lipcu 2016 roku nakładem ZIAD Bielsko Biała SA ukazała się oczekiwana przez środowisko elektroenergetyków książka autorstwa Krzysztofa Borkiewicza pt. „EAZ w sieciach elektroenergetycznych ŚN i WN”. Autor książki jest bardzo znaną i znakomicie rozpoznawalną postacią polskiej elektroenergetyki. Przez kilkadziesiąt lat pełnił odpowiedzialne funkcje kierownicze w zakładach energetycznych w Będzinie i Krakowie. Działa aktywnie w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, będąc od niemal trzydziestu lat członkiem Zarządu Oddziału Zagłębia Węglowego SEP i jeszcze dłużej aktywnym członkiem Koła SEP nr 2 przy Oddziale Tauron Dystrybucja w Będzinie. Osobiście z ogromną satysfakcją przypominam, że był inicjatorem organizacji i współprzewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu pierwszych dwóch edycji Katowickich Dni Elektryki. Od wielu lat jest członkiem Komitetu Automatyki Elektroenergetycznej SEP.
W słowie wstępnym autor pisze: Charakterystyczną cechą obecnych czasów jest brak stabilności i ciągłe zmiany, które obejmują wszystkie dziedziny naszego życia, w tym pracę zawodową i związane z nią rozwiązania techniczne. Permanentnie zmieniające się otoczenie oraz uwarunkowania ekonomiczne i prawne funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, a także nowe możliwości technologiczne wymuszają zmiany, a co za tym idzie napędzają postęp techniczny w elektroenergetycznej automatyce zabezpieczeniowej. Coraz krótszy cykl innowacji rozwiązań technicznych wymaga ciągłego śledzenia zachodzących zmian oraz wybierania i stosowania takich rozwiązań, które oferują możliwości elastycznego dostosowania się do przyszłych antycypowanych potrzeb. Stosunkowo proste przekaźniki elektryczne w tradycyjnym wykonaniu praktycznie odchodzą do muzeum, a ich miejsce na stacjach elektroenergetycznych zajęły analogowe i cyfrowe zespoły zabezpieczeniowe, ale dzisiaj coraz częściej stosowane są wielofunkcyjne mikroprocesorowe inteligentne terminale polowe. Są to niewiarygodnie szybkie, o ogromnej skali integracji, wysublimowane, w pełni programowalne aparaty zabezpieczeniowe (IED – Intelligent Electronic Device).
Książka obejmuje szeroką tematykę dotyczącą wszystkich podstawowych problemów współczesnej elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, z którymi można się zetknąć podczas eksploatacji sieci średniego i wysokiego napięcia. Przedstawiono w niej rozwiązania i układy elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej mające zastosowanie na stacjach elektroenergetycznych energetyki zawodowej i przemysłowej. Wzbogacona jest bogato ilustrowanymi dokumentami jak zdjęcia, ilustracje techniczne, schematy, wykresy i dane tabelaryczne.
Sposób prezentowania materiału przez Autora zachęca Czytelnika do zapoznania się z nim, jest w pełni do zrozumienia, a jednocześnie wystarczający do przyswojenia bardzo obszernej wiedzy dotyczącej EAZ. Z drugiej strony pomimo dużej objętości (ponad 500 stron) opracowanie jest zwięzłe, a Autor wykazał staranność w sferze stylistycznej i sposobie posługiwania się specjalistycznym językiem technicznym.
Książka jest adresowana przede wszystkim do pracowników energetyki zawodowej i przemysłowej dbających o niezawodną i bezpieczną pracę sieci elektroenergetycznej średniego i wysokiego napięcia, ale również do inżynierów zajmujących się bezpośrednio elektroenergetyczną automatyką zabezpieczeniową i pracowników dozoru.  
Biorąc pod uwagę jej praktyczny, a zarazem dydaktyczny charakter niewątpliwie może być również pomocna dla studentów kierunków związanych z szeroko rozumianą elektroenergetyką, szczególnie dzięki konkretnym przykładom wykorzystania określonych rozwiązań technicznych z dziedziny elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej w energetyce zawodowej i przemysłowej. W załączniku zamieszczono wykaz oznaczeń, symboli oraz kodów głównych funkcji zabezpieczeniowych według norm ANSI/IEEE standard
C37.2-1996 (Standard for Electrical Power System Device Function Numbers, Acronyms, and Contact Designations). Szata edytorska książki jest czytelna i przejrzysta, a wydanie stoi na wysokim poziomie technicznym. Zachęcam do lektury tej interesująco napisanej książki.  

EAZ w sieciach elektroenergetycznych ŚN i WN
Autro: Krzysztof Borkiewicz,
Wydawnictwo: ZIAD Bielsko-Biała S.A., Bielsko-Biała 2016. ISBN -978-83-945624-0-3,.  s. 503.

Czytaj cały artykuł..

Tagi