KĄCIK ŚLĄSKI

Siostra „strefy kultury” w Katowicach

Kilka lat temu Katowice wzbogaciły się o niezwykle atrakcyjne miejsce, w którym powstały doskonale już dzisiaj znane, budynki Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego  i Centrum Kongresowego. Tworzą obecnie w północnej części miasta piękny zakątek zwany strefą kultury. Niedługo, zgodnie z planami magistratu, po przeciwnej stronie miasta będziemy mogli obserwować powstanie innego niezwykłego miejsca. Jako przeciwny biegun do strefy kultury z pewnością zostanie obwołany strefą nauki. Mowa o konkurencji lub – może lepiej powiedzieć – siostrzanej instytucji dla Centrum Nauki Kopernik, czyli o Śląskim Centrum Innowacji. Obiekt ma powstać w równie znanym jak okolica spodka miejscu Katowic – w Hali Parkowej. Lokalizacja Centrum jest wręcz idealna, zarówno ze względu na położenie sąsiadujące z Parkiem Kościuszki oraz dogodny dojazd m.in. z autostrady A4, jak i ze względu na samą historię tego magicznego miejsca. To tam, w ówczesnym częściowo drewnianym jeszcze budynku, w 1930 roku odbyły się I Targi Katowickie. Targi, w których pięć lat później w czwartej edycji, wzięło udział ok. 200 wystawców reprezentujących różne gałęzie przemysłu i rzemiosła. Po wojnie, wybudowany na nowo, murowany trzynawowy budynek przystosowany był do organizacji wielu imprez. Występowały tam: Zespół Śląsk, Mazowsze, Czerwone Gitary, ale także gwiazdy światowego formatu jak: Josephine Baker, Paul Anka i zespół The Animals. Sam jeszcze dzisiaj pamiętam atmosferę koncertów Skaldów, Czesława Niemena czy Cyrku Wodnego, na które udało mi się zdobyć bilety. W Hali Parkowej organizowano także walki bokserskie i inne imprezy sportowe. W roku 1975 budynek Hali zaadaptowano na atelier filmowe, a jeszcze później przebudowano go na dyskotekę o tej samej nazwie „Hala Parkowa”. W latach 80. była to największa dyskoteka w Polsce, w której muzykę prezentował m.in. Marek Niedźwiecki. Organizowano koncerty grupy rock’n'rollowej Shakin’ Dudi czy Ryszarda Riedela z zespołem Dżem. Ostatnio w Hali Parkowej swoją siedzibę miał supermarket Alma.
Teraz Halę Parkową czeka nowy etap historii. Śląskie Centrum Innowacji, mam nadzieję, przyniesie dumy miastu i samej Hali.
Utworzenie Centrum ma umożliwić jego gościom zdobywanie praktycznej wiedzy z kilku działów nauki i techniki, w szczególności: energetyki, medycyny oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych, ale także architektury i urbanistyki.
Oto wyczerpująca i aktualna informacja o przedsięwzięciu uzyskana od pani Magdaleny Cyganek z Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Katowice, która z ramienia Urzędu Miasta koordynuje projekt.

Śląskie Centrum Innowacji powinno zostać „skrojone na miarę” – o skali dopasowanej do potrzeb oraz tematyce zakorzenionej w regionie, promującej lokalność. Aby stworzyć nowy, innowacyjny ośrodek uwzględniający cechy regionu, maksymalnie wykorzystać specyfikę Śląska oraz dać powód do odwiedzenia właśnie tego, konkretnego centrum przyjezdnym zwiedzającym, zdecydowano o oparciu Śląskiego Centrum Innowacji na trzech osiach tematycznych wynikających z Regionalnej Strategii Innowacji.
Za bardzo istotne uznano, aby Centrum było dobrze przemyślane, nowoczesne i nowatorskie! Ekspozycje powinny być w całości skoncentrowane na jakości prezentacji zjawisk oraz na potrzebach i emocjach zwiedzającego. Przestrzeń wystaw oraz wzornictwo eksponatów powinny być zaprojektowane tak, aby nie zakłócać uwagi zwiedzającego.
Najistotniejszym wyróżnikiem Centrum będzie jakość i nowoczesność. O jego atrakcyjności nie zdecyduje skala, a unikalność prezentowanych ekspozycji – dobrze zaaranżowanych, przemyślanych tematycznie i nawiązujących do tradycyjnych specjalizacji regionu. Przestrzeń Śląskiego Centrum Innowacji powinna uwzględniać cztery bloki:
• ekspozycje interaktywne oparte na czterech tematach wiodących:
–    energetyka,
–    medycyna,
–    technologie informacyjne i komunikacyjne,
–    architektura i urbanistyka;
• dodatkowa przestrzeń edukacyjna:
–    pokój doświadczeń,
–    pracownie naukowe,
–    teatr i/lub kino naukowe,
–    laboratoria/jednostki partnerów biznesowych,
–    świat dziecka,
–    przestrzeń na wystawy czasowe;
• przestrzeń techniczna:
–    strefa wejścia z kasami i szatnią,
–    strefa odpoczynku,
–    restauracja/bistro;
• warsztat naprawczy oraz biura.

W nawiązaniu do inteligentnych specjalizacji kluczowych dla regionu Śląska oraz założeń Strategii Rozwoju Miasta Katowice 2030, Śląskie Centrum Innowacji oparte będzie na czterech ekspozycjach:
1.    Energetyka;
2.    Medycyna;
3.    Technologie informacyjne i komunikacyjne;
4.    Architektura i urbanistyka.
W ramach każdego tematu powstanie całkowicie interaktywna ekspozycja, złożona ze starannie dobranych i pogrupowanych tematycznie eksponatów.
Wystawa Energetyka pokazywać będzie wykorzystanie tradycyjnych źródeł energii, tj. węgla, ropy,  gazu i energii elektrycznej oraz możliwości zastosowania alternatywnych źródeł energii takich, jak energia słoneczna, woda i wiatr w przemyśle oraz w domu. Uporządkuje wiedzę o znaczeniu i rodzajach energii oraz zwróci uwagę na możliwości produkowania czystszej energii, a także z tematem ekologii.
Przy projektowaniu wystawy Energetyka należy zwrócić uwagę na obszary pokazane w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Zabytkowa Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza, multimedialna wystawa Park 12C oraz projektowana Wieża ciśnień) tak, aby tematyka się nie dublowała.
Obecnie Centrum jest w fazie projektowania.

Dziękując pani Magdalenie Cyganek za informacje o Śląskim Centrum Innowacji mamy nadzieję na sprawną organizację tego ważnego dla miasta miejsca, owej „strefy nauki”, która swoim południowym ramieniem, wspólnie z tym północnym, jakim już dzisiaj jest „strefa kultury” obejmie miasto sprawiając jego mieszkańcom, i nie tylko, wiele atrakcji i przyjemności.

 

 

Tagi