FELIETON

Niedługo miną dwa lata kadencji

Niedługo miną dwa lata kadencji
Czas biegnie szybko. W chwili gdy piszę te słowa, na kilka dni przed Bożym Narodzeniem 2015 roku, od Walnego Zjazdu Delegatów SEP w Szczecinie minęło już około 500 dni. Pamiętając, że Walne Zgromadzenia Delegatów Oddziałów kończące kadencję 2010-2014 odbywały się w terminie do dnia 5 marca 2014 roku włącznie to właściwie niebawem mija połowa kadencji. A do okrągłej setki pozostało naszemu Stowarzyszeniu Elektryków Polskich już tylko niecałe 4 lata. Czas biegnie bardzo, bardzo… szybko.

Spotkanie wigilijne Oddziału Łódzkiego SEP
Dla mnie osobiście najbardziej wzruszającym momentem spotkania wigilijnego Oddziału Łódzkiego SEP odbytego w dniu 11 grudnia 2015 roku było wręczenie przez panią ­Halinę Grzelak kolejnemu młodemu człowiekowi ze środowiska łódzkiego stypendium imienia Jej przedwcześnie zmarłego męża, członka honorowego SEP Lecha Grzelaka. Cieszę się, że mogłem choć w ten skromny sposób podziękować pani Halinie Grzelak za piękny gest ufundowania prywatnego stypendium wręczając Jej Medal im. Zbigniewa Białkiewicza.

Gratulacje dla Andrzeja Boronia
10 listopada 2015 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi odbyła się ceremonia wręczania odznaczeń i wyróżnień. W gronie odznaczonych tego dnia znalazł się Andrzej Boroń wyróżniony Medalem „Zasłużony dla miasta Łodzi”. To drugie w ciągu ostatnich dwóch lat ważne wyróżnienie po Krzyżu Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski z 2014 roku. Te oba wyróżnienia państwowe i samorządowe stanowią wyraz uznania i podziękowania za znakomitą działalność zawodową i społeczną zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i w środowisku łódzkim. Serdeczne gratulacje!  

Jan Szczepanik, czyli Polski Edison
Podczas pobytu w Tarnowie na uroczystościach jubileuszu Oddziału Tarnowskiego SEP zostałem niespodziewanie dla mnie wyróżniony Medalem im. Jana Szczepanika ustanowionym wiele lat temu przez tamtejszy Oddział SEP. Inż. Jan Szczepanik urodzony w Mościskach przez szereg lat mieszkał i tworzył w Tarnowie. Nazywany był polskim Edisonem. Jego pełne pasji twórczej życie opisuje Anna Pragłowska w wydanej w 2012 roku książce pt. „Obrazy i barwy”.

Który oddział trzynasty?
Z Tarnowem związany był także urodzony tam prof. ­Roman Dzieślewski, pierwszy polski profesor elektrotechniki, Patron Roku 2013 w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. Czy Oddział Tarnowski SEP będzie trzynastym Oddziałem SEP mającym swego patrona? A jeśli tak, to czy tym patronem będzie Jan Szczepanik, czy może Roman Dzieślewski? Być może niebawem poznamy odpowiedź na te pytania.

Pierwsze stypendium
Podczas zebrania świąteczno-noworocznego OZW SEP miałem przyjemność wręczyć pierwsze stypendium przyznane przez Oddział Zagłębia Węglowego SEP. Do konkursu stypendialnego zgłosiło się jedenastu młodych ludzi. Komisja konkursowa zgodnie, bardzo wysoko oceniła osiągnięcia wszystkich uczestników. Słowa podziękowania należą się katowickiemu Energoprojektowi, który ufundował nagrody dla wszystkich jedenastu młodych ludzi. Laureatem pierwszego, historycznego stypendium został absolwent Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach, a obecnie student Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej Wojciech Magierowski. Gratuluję!

Jubileusz 70-lecia Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej
Mój macierzysty Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej ukończył 70 lat. Rozpoczął działalność w Krakowie, potem jak cała uczelnia miał być zlokalizowany w Katowicach. Ostatecznie mieści się w centrum odnowionego kampusu akademickiego w Gliwicach. Obchody 70-lecia zostały zorganizowane wzorowo pod koniec października 2015 roku: imprezy studenckie, w tym sesje naukowe młodych pracowników i studentów; Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka SEP z debatą energetyczną; akademia z nadaniem czwórce profesorów godności profesora honorowego Politechniki Śląskiej; odsłonięcie tablic wybitnych profesorów Wydziału; wydanie monografii 70 lat tradycji Wydziału; spotkanie koleżeńskie wychowanków; koncert w Operze Śląskiej w Bytomiu; inauguracja roku akademickiego z wykładem na temat roli elektryki w medycynie.

Komisja Statutowa
Jedną z ostatnich decyzji Sejmu poprzedniej kadencji była nowelizacja Ustawy o Stowarzyszeniach. Nakłada to na wszystkie stowarzyszenia obowiązek dostosowania swego statutu do wprowadzonych zmian. Stowarzyszenie Elektryków Polskich, podobnie jak inne stowarzyszenia, ma na to dwa lata. W grudniu 2015 roku Zarząd Główny SEP powołał Komisję Statutową pracującą pod przewodnictwem wiceprezesa SEP Marka Grzywacza.

Tagi