SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!
Zapraszam uprzejmie do lektury ostatniego już w tym roku numeru „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. Okładkę czasopisma zdobi grafika przygotowana przez Energoprojekt-Katowice SA. Wewnątrz numeru na tylnej okładce znajduje się informacja o projekcie niskoemisyjnej instalacji do produkcji energii w kogeneracji dla kompleksu biurowego Energoprojektu-Katowice. Do tematu wrócimy w kolejnym numerze „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”.
W części technicznej czasopisma zamieszczono trzy artykuły. Numer otwiera artykuł przygotowany przez dr inż. Krzysztofa Rogowskiego oraz dr hab. inż. Ryszarda Beniaka, profesora Politechniki Opolskiej. Pierwszy z nich dwa miesiące temu obronił z wyróżnieniem pracę doktorską przed Radą Naukową dyscypliny Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika Politechniki Opolskiej, drugi był promotorem rozprawy. Po krótkim wstępie opisującym budowę i zastosowanie falowników, autorzy omawiają wyniki badań naukowych dotyczące wektorowej modulacji szerokości impulsów w falownikach NPC. Dokonują porównania modulacji wektorowej z modulacją szerokości impulsów. Kolejny artykuł autorstwa dr inż. Jerzego Wiatra dotyczy również falowników. Twórca obchodzącego właśnie 20-lecie miesięcznika „ElektroInfo” pisze o zasadach doboru paneli fotowoltaicznych do falowników. Do tematyki jubileuszu „ElektroInfo” powrócimy w kolejnym numerze ŚWE. Zupełnie inny charakter ma artykuł szóstki studentów z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. Młodzi autorzy przedstawiają wyniki badań układu napędowego z silnikiem synchronicznym o magnesach trwałych do pojazdów jednośladowych. Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu PBL (Project Based Learning) finansowanego ze środków unijnych.  Zapraszam i zachęcam do zapoznania się z tymi trzema ciekawymi artykułami.
W dniu 2 października 2021 roku odbyły się główne uroczystości jubileuszu 100-lecia Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Relacja z tych uroczystości w krótkim artykule mojego autorstwa.  Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej jest 24 lata młodszy. Rzecznik prasowy Wydziału mgr Andrzej Kowalik prezentuje najnowsze kierunki działalności w obszarze metrologii. Politechnika Śląska jest jednym z sygnatariuszy porozumienia o utworzeniu Polskiej Unii Metrologicznej podpisanego 18 października 2021 roku w Lublinie.
W roku 2021 dwa oddziały SEP z Radomia i Torunia obchodziły jubileusz 100-lecia. Miałem przyjemność uczestniczyć osobiście w pięknych uroczystościach jubileuszowych. Wydane zostały monografie. Mamy już więc osiem oddziałów stulatków. Tytuł odnoszący się do tego faktu nosi artykuł mojego autorstwa („Dołączyli do grona stulatków”).
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią we wrześniu 2021 roku udało się zorganizować z sukcesem kolejną, już XXIX Konferencję Naukowo-Techniczną „Problemy Eksploatacji Maszyn i Napędów Elektrycznych”. Konferencja ta objęta była patronatem medialnym „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. O konferencji w obszernym artykule piszą prof. dr hab. inż. Tadeusz Glinka oraz dr inż. Mariusz Czechowicz.
Mgr inż. Andrzej Czajkowski jest tym razem autorem dwóch tekstów. W Kąciku Śląskim nr 120 pisze o pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach. Zachęcam do odwiedzenia tego, niedawno odbudowanego z ruin obiektu. Ten sam autor przeprowadził wywiad z jubilatem inż. Janem Kurkiem pełniącym w OZW SEP wiele ważnych funkcji.
Numer uzupełniają: artykuł dr hab. inż. Stefana Gierlotki kreślący sylwetkę prof. Piotra Krzysztolika z Głównego Instytutu Górnictwa, a właściwie z Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie, felieton „Refleksje energetycznego malkontenta”, relację z wakacyjnej wycieczki OZW SEP na Podlasie oraz kalendaria oddziałów SEP z Gliwic i Katowic. Zapraszam do lektury wszystkich artykułów zamieszczonych w bieżącym numerze Śląskich. Zbliża się szczególnie bliski naszym sercom i umysłom okres Świat Bożego Narodzenia. W imieniu redakcji składam wszystkich Czytelnikom, Współpracownikom i sympatykom dwumiesięcznika najpiękniejsze życzenia: Wesołych Świąt! Szczęśliwego Nowego Roku. 

prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
 

Katowice, 28 listopada 2021 roku 

Tagi