SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Zapraszam uprzejmie do lektury trzeciego numeru „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. Jest to numer szczególny zawierający podsumowanie X Katowickich Dni Elektryki i VI Sympozjum Historii Elektryki. Jest to zarazem numer, do którego słowo wstępne piszę na kilka dni przed Walnym Zgromadzeniem Delegatów Oddziału Zagłębia Węglowego SEP zaplanowanym na wtorek 21 czerwca br. w Willi Goldsteinów w Katowicach przy Pl. Wolności. Na okładce czasopisma tramwaj, który 11 maja, w pierwszym dniu Katowickich Dni Elektryki, otrzymał imię Alessandro Volty. Większość numeru poświęcona jest, co oczywiste, wydarzeniom Katowickich Dni Elektryki, a szczególnie najważniejszemu z nich, czyli VI Sympozjum Historii Elektryki.
W części technicznej czasopisma dwa artykuły. Numer otwiera obszerny artykuł przygotowany przez dr inż. Mariusza Jabłońskiego i prof. dr hab. inż. Piotra Borkowskiego z Katedry Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi Czytelników na potrzeby stworzenia warunków do projektowania i instalacji systemów sterowania budynkami inteligentnymi. Autorzy przedstawiają adaptację części laboratoriów Katedry na potrzeby badań nad systemami sterowania inteligentną automatyką budynkową. W drugim artykule dyrektor Ośrodka Rzeczoznawstwa OZW SEP mgr inż. Krzysztof Borkiewicz pisze o działalności rekomendacyjnej OZW SEP podkreślając, że w ostatnim okresie trzy firmy śląskie uzyskały rekomendację SEP na swe wyroby i usługi.
Kolejne strony dwumiesięcznika poświęcone są, jak już wspomniano wcześniej, jubileuszowym Katowickim Dniom Elektryki. Zamieszczamy w formie tabelarycznej ilustrowany przegląd wydarzeń Katowickich Dni Elektryki. Trójka autorów dr inż. Artur Kozłowski prof. Instytutu, dr inż. Piotr Wojtas oraz mgr inż. Mariusz Saratowicz omawiają przebieg konferencji „Elektroenergetyka ­Polska 4.0 – wyzwania technologiczne, regulacyjne, społeczne” odbytej w pierwszym dniu Katowickich Dni Elektryki. Nawiązując do okładki mgr Barbara Adamczewska pisze o uroczystości nadania imienia Alessandro Volty nowoczesnemu tramwajowi kursującemu pomiędzy miastami regionu. I wreszcie w obszernym artykule opisuję program i przebieg bardzo udanej konferencji naukowej, VI Sympozjum Historii Elektryki. W Kąciku Śląskim mgr inż. Andrzej Czajkowski nawiązuje do Sympozjum opisując dwie wycieczki zorganizowane dla uczestników Sympozjum z różnych miast Polski i ze Lwowa. Ciekawym uzupełnieniem powyższych tekstów jest wywiad jaki przeprowadziłem z prezesem Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A. mgr. inż. Bolesławem Knapikiem. Do wydarzeń i podsumowania X KDE powrócimy jeszcze w kolejnym numerze.
Numer uzupełniają: krótkie kalendaria oddziałów SEP z Gliwic, Katowic i Opola oraz trzy felietony. Do dwóch felietonów (autorstwa Tomasza Kołakowskiego i Anety Szubert) publikowanych już w poprzednich numerach Śląskich dołączył trzeci. Jego autorem jest prof. dr hab. inż. Ryszard ­Tadeusiewicz. Felieton nosi tytuł: „Gdy się rozwija naukę, to warto ją także popularyzować”. Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Zapraszam i zachęcam do lektury trzech felietonów oraz wszystkich artykułów zamieszczonych w bieżącym numerze „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. 

 

prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
 

Katowice, 13 czerwca 2022 roku

Tagi