SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

    Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Przed Wami numer piąty tegorocznych „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”, który stanowi właściwie kontynuację numeru poprzedniego i ponownie poświęcony jest w znacznym stopniu podsumowaniu VIII Katowickich Dni Elektryki. Przypomnijmy, że ta cykliczna impreza naukowo-techniczna organizowana jest przez Oddział Zagłębia Węglowego SEP począwszy od 1995 roku. Obszerna relacja z VIII Katowickich Dni Elektryki zamieszczona została w poprzednim numerze ŚWE.
Numer bieżący dwumiesięcznika otwierają cztery artykuły techniczne będące pisemną formą referatów wygłoszonych podczas konferencji otwierającej VIII Katowickie Dni Elektryki. Kwestii elektroenergetyki poświęcony jest artykuł członka Rady Programowej miesięcznika „Energetyka”, eksperta Krajowej Izby Gospodarczej Herberta Leopolda Gabrysia. O czystych technologiach węglowych pisze prezes Tauron Wytwarzanie SA Jacek Janas. Oba artykuły stanowią pisemną wersję referatów wygłoszonych podczas sesji I konferencji „Bezpieczeństwo w Elektryce i Energetyce” zatytułowanej „Nowe technologie i bezpieczeństwo elektryczne w przemyśle”. Dwa kolejne artykuły techniczne opracowane przez pracowników Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG dotyczą zagadnień omawianych w sesji III „Bezpieczeństwo Elektryczne w  Budownictwie”. Ich autorami są: Andrzej Chomiak, który pisze o efektywności energetycznej gospodarki niskoemisyjnej oraz Roman Pietrzak omawiający badania urządzeń przekształtnikowych w świetle zmieniających się norm. Na zakończenie tej części czasopisma prezentowane są wnioski z konferencji z obszaru elektroenergetyki przedłożone władzom państwowym między innymi w formie prezentacji podczas zebrania Sekcji Nauki, Innowacje Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Zachęcam do uważnego przeczytania artykułów. Z tekstem prezentacji można zapoznać się na stronie internetowej OZW SEP.
Do grona autorów często piszących na łamach Śląskich Wiadomości Elektrycznych należy Stefan Gierlotka. Pisze on tym razem o napędach górniczych pomp elektrycznych. Zachęcam do przeczytania tego artykułu.  
ŚWE konsekwentnie informuje o konferencjach z obszaru szeroko rozumianej elektryki. Tym razem zamieszczamy dwie relacje. Pierwsza z nich to sprawozdanie z XI Konferencji Naukowo-Technicznej „Transformatory Energetyczne i Specjalne” odbytej w Kazimierzu Dolnym. Podczas konferencji uczczono minutą ciszy pamięć wieloletniego przewodniczącego Komitetu Naukowego prof. Kazimierza Zakrzewskiego. Wspomnienie o Profesorze autorstwa prof. Tadeusza Glinki zamieszczamy w innym miejscu numeru. W dziale konferencyjnym także relacja z 39. Seminarium Podstaw Elektrotechniki i Teorii Obwodów kończąca się zapowiedzią kolejnego 40. seminarium w dniach 17-20 maja 2017 roku. EAZ w sieciach elektroenergetycznych ŚN i WN to tytuł nowej książki Krzysztofa Borkiewicza wydanej nakładem ZIAD Bielsko-Biała. Książka miała swój debiut podczas Międzynarodowych Targów Energetycznych ENERGETAB. Zamieszczamy też recenzję monografii dwójki autorów z Politechniki Opolskiej poświęconej badaniom i diagnostyce izolacji uzwojeń maszyn elektrycznych autorstwa prof. Tadeusza Glinki. Zachęcam do lektury obu książek.
14 października 2016 roku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Po immatrykulacji studenci I roku oraz zaproszeni goście wysłuchali interesującego wykładu inauguracyjnego prof. Jana Popczyka na temat energetyki prosumenckiej. Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Rady Programowej Wydziału. Zapraszam do lektury relacji z wydarzeń tego dnia na Wydziale Elektrycznym mojego autorstwa.
Dyrektor Ośrodka Rzeczoznawstwa OZW SEP Jan Kurek 21 października 2016 roku ukończył równe 70 lat. „70 lat minęło…jak jeden dzień” to tytuł wywiadu jaki z Dostojnym Jubilatem przeprowadził Członek Honorowy SEP Aleksy Kuźnik. Warto przeczytać. Ad Multos Annos Drogi Jubilacie!
W numerze nie zabrakło, bo zabraknąć nie mogło, stałych pozycji – kalendariów oddziałów SEP z Gliwic i Katowic. Andrzej Czajkowski w swym Kąciku Śląskim pisze tym razem o…śląskich śladach na północnych krańcach województwa śląskiego, czyli w Częstochowie.  
Szanowni, Drodzy Czytelnicy, kończąc, zachęcam gorąco do lektury naszego dwumiesięcznika.

prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik

 

Katowice, 7 listopada 2016 roku

Tagi