Z ŻAŁOBNEJ KARTY

Prof. dr hab. inż. Aleksy Kurbiel (1926- 2016)

Prof. dr hab. inż. Aleksy Kurbiel urodził się w dniu 5 marca 1926 r. w Iwanowicach (obecnie powiat krakowski), jako syn Wiktorii i Pawła Kurbielów, utrzymujących się z rolnictwa. Ukończył podstawową 7 – klasową szkołę powszechną w Iwanowicach oraz dwuletnią Publiczną Szkołę Handlową w Wolbromiu, w której w dniu 06 lipca 1942 r. otrzymał dwujęzyczne polsko-niemieckie świadectwo ukończenia szkoły. W dniu 23 września 1946 r. odebrał świadectwo ukończenia Gimnazjum Ogólnokształcącego w Krakowie a w dniu 14 października 1946 r. świadectwo dojrzałości Liceum Mierniczego w Krakowie oraz prawo używania tytułu: technik mierniczy.
W 1946 r. rozpoczął studia na Wydziale Elektromechanicznym Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, które ukończył z wyróżnieniem w 1951 r. uzyskując tytuł inżyniera elektromechanika hutniczego oraz stopień magistra nauk technicznych (Dyplom nr 1875).
Na podstawie skierowania do pracy w 1952 r. podjął pracę w Zakładach Papierniczych w Głuchołazach. Od 2 stycznia 1953 r., po uzyskaniu zgody Ministerstwa, rozpoczął pracę w Katedrze Elektrotechniki Hutniczej kierowanej przez prof. Jana Manitiusa, na Wydziale Elektro-Mechanicznym AGH na stanowisku asystenta i następnie starszego asystenta. W 1963 r. po obronie pracy doktorskiej uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1973 r. – stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego nadano Mu w 1984 r., a w 1994 r. otrzymał tytuł i stanowisko profesora zwyczajnego. W 1996 r. po uzyskaniu wieku emerytalnego prof. Aleksy Kurbiel przeszedł na emeryturę. W latach 1979-1992 prof. Aleksy Kurbiel zajmował stanowisko kierownika Zakładu Elektrotermii a w latach 1981-1988 dodatkowo stanowisko zastępcy dyrektora Katedry Automatyki Napędu i Urządzeń Przemysłowych AGH.
W latach 1968-1990 prof. A. Kurbiel był dodatkowo w wymiarze pół etatu zatrudniony w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie, gdzie prowadził wykłady z elektroniki i elektrotechniki. W 1975 r. prowadził też wykłady w Wyższej Szkole Technicznej w Ilmenau (Niemcy).
Zainteresowania naukowe prof. Aleksego Kurbiela koncentrowały się na elektrotermii, a najważniejsze obszary badań to przede wszystkim piece łukowe, tyrystorowe falowniki do nagrzewania indukcyjnego oraz układy symetryzacyjne dla dużych odbiorników jednofazowych.
Prof. Aleksy Kurbiel posiada w swoim dorobku dwie książki i cztery skrypty uczelniane, w tym m.in.: wydaną przez WNT w 1988 r. książkę „Elektrotermiczne urządzenia łukowe” oraz skrypt uczelniany AGH z 1992 r. „Indukcyjne urządzenia elektrotermiczne”.
Prof. Aleksy Kurbiel był autorem bądź współautorem ponad 80. publikacji w postaci artykułów, bądź referatów prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz 17. patentów.
Był promotorem dwóch prac doktorskich i recenzentem pięciu prac habilitacyjnych. Prof. Aleksy Kurbiel posiada olbrzymi dorobek w zakresie kształcenia kadr. Był promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich i inżynierskich. Wielokrotnie był członkiem Jury Sesji Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego, Sekcji Elektrotermii, przez kilka lat pełnił funkcję przewodniczącego Jury. Był wykładowcą na studiach podyplomowych, jeszcze w 2013 r. prowadził zajęcia na studiach podyplomowych „Efektywne użytkowanie energii elektrycznej”, zorganizowanych przez Katedrę Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii, następczynię Katedry Automatyki Napędu i Urządzeń Przemysłowych, w której pracował Profesor. Przez cały okres zatrudnienia zarówno w AGH, jak również w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych, prof. A. Kurbiel był niezwykle zaangażowany w procesie doskonalenia metod nauczania i modernizacji bazy laboratoryjnej.
Prof. dr hab. inż. Aleksy Kurbiel posiada bardzo istotne osiągnięcia w działalności badawczej i współpracy z przemysłem. Przez szereg lat kierował pracami zespołów realizujących prace na zlecenie zakładów przemysłowych, głównie z branży hutnictwa. Należy tu wskazać przede wszystkim na długoletnie kontakty i pozytywne efekty współpracy z Hutą Łaziska, z Hutą Baildon, z Hutą Zygmunt, z Hutą Warszawa, z Hutą ­Stalowa Wola, z Zakładami Chemicznymi Oświęcim oraz z Sosnowieckimi Odlewniami Staliwa „Sostal”.
Za długoletnią współpracę z Wyższą Szkoła Techniczną w Koszycach prof. A. Kurbiel został w 1977r. wyróżniony Medalem Rektora WSzT „Za zasługi w rozwoju”. Prof. Aleksy Kurbiel był członkiem wielu gremiów naukowych i organizacji naukowo-technicznych. Należy tu w głównej mierze wskazać na członkowstwo Komisji Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki Oddziału PAN w Krakowie, Polskiego Komitetu Elektrotermii (obecnie Elektrotechnologii) SEP, Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Prof. Aleksy Kurbiel był długoletnim aktywnym członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, do którego wstąpił w 1969 r. W latach 1974-1980 był Prezesem Koła SEP nr 16 przy AGH. Przez kilkadziesiąt lat był czynnym Rzeczoznawcą i Weryfikatorem Izby Rzeczoznawców SEP w Dziale 17 – Elektrotermia przemysłowa.
Za wyróżniającą się działalność stowarzyszeniową w ramach SEP prof. A. Kurbiel został wyróżniony: Srebrną (1978 r.) i Złotą (1983 r.) Odznaką Honorową SEP, Srebrną (1985 r.) i Złotą (1988 r.) Odznaką Honorową NOT, Medalem Pamiątkowym im. prof. M. Pożaryskiego (1990 r.), Medalem Pamiątkowym im. St. Bielińskiego „Za wkład w rozwój Oddziału Krakowskiego SEP”, Medalem Pamiątkowym im. prof. J. Groszkowskiego (2002 r.) i Godnością Zasłużonego Seniora SEP (1994 r.).
Za swoją długoletnią i wyróżniającą się działalność w obszarze naukowo-badawczym i dydaktycznym w Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych prof. Aleksy Kurbiel był wyróżniony: Złotym Krzyżem Zasługi (1973 r.), Krzyżem Kawalerskim OOP (1983 r.), Krzyżem Oficerskim OOP (1996 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1998 r.), Złotą Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego (1985 r.), Złotą Odznaką Za Zasługi dla Rozwoju Przemysłu Maszynowego (1988 r.), Brązowym (1973 r.) i Srebrnym (1987 r.) Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Brązowym (1981 r.) i Srebrnym (1982 r.), Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i innymi.
Prof. dr hab. inż. Aleksy Kurbiel był też wyróżniony Nagrodą indywidualną II stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz wielokrotnie Nagrodami i Dyplomami przez Rektora AGH i przez Komendanta WSzOWChem.
Należy wskazać, że w uznaniu wkładu profesora Aleksego Kurbiela dla rozwoju AGH w dniu 25 lutego 2016 r. z okazji 90-lecia Urodzin Profesora w trakcie uroczystego posiedzenia Rady Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej w Auli AGH miały miejsce obchody Jubileuszu, w trakcie których przedstawiono Sylwetkę i osiągnięcia Profesora a Jubilat odebrał listy gratulacyjne oraz okolicznościowe upominki i medale.
Zarówno w trakcie oficjalnej uroczystości obchodów Jubileuszu, jak też w czasie nieoficjalnego spotkania Profesora ze współpracownikami i wychowankami nikt nie spodziewał się, że za kilka miesięcy przyjdzie czas na ostatnie pożegnanie z Profesorem, który w wieku 90 lat niespodziewanie odszedł do wieczności w dniu 3 grudnia 2016 r.
W uroczystościach pogrzebowych na Cmentarzu Batowice w dniu 9 grudnia 2016 r. oprócz członków Rodziny uczestniczyło liczne grono współpracowników i wychowanków, którzy  pożegnali Profesora.
Prof. dr hab. inż. Aleksy Kurbiel pozostanie w naszej Pamięci jako wybitny uczony elektrotermik a zarazem Człowiek niezwykle skromny, wrażliwy, sumienny i uczciwy.
Cześć Jego Pamięci!
Władysław Łoziak, Jan Strzałka,
Zbigniew Waradzyn

LITERATURA
[1]    Biuletyn AGH nr 100, Kraków 2016
[2]    Słownik Biograficzny „Współcześni Uczeni Polscy”, 1999
[3]    „Who is who” Wydziału EAIiE AGH, Kraków 1997
[4]    Wielka Księga 85-lecia AGH, Kraków 2004
[5]    Materiały archiwalne O/Kr SEP

Czytaj cały artykuł..

Tagi