SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie i bardzo serdecznie zapraszam do lektury pierwszego w tym roku numeru „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. Tematyka artykułów zamieszczonych w niniejszym numerze Śląskich jest bardzo różnorodna, ale sporo, znaczna część z nich wiąże się z osobą Członka Honorowego SEP, pierwszego redaktora  ŚWE Tomasza Kołakowskiego, który w dniu 1 stycznia 2020 roku obchodził okrągłą rocznicę urodzin. Na stronach 34-37 dwumiesięcznika prezentujemy wywiad z Jubilatem. W dniu 29 stycznia 2020 roku w siedzibie firmy Pro Novum w Katowicach odbyło się z tej okazji seminarium historyczne „Energetyka Wczoraj i Dziś” i uroczyste spotkanie. Jubilat wygłosił referat „Zarys historii elektroenergetyki polskiej na terenie Górnego Śląska (wybrane zagadnienia)”. Pisemną wersję wystąpienia Tomasza Kołakowskiego publikujemy na stronach 28-33 czasopisma. W trakcie seminarium wygłoszono także dwa inne referaty. Prezes firmy Pro Novum Jerzy Trzeszczyński mówił o problemie rewitalizacji bloków energetycznych 200 MW. Tekst tego wystąpienia opublikujemy w kolejnym numerze „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. Herbert L. Gabryś reprezentujący Krajową Izbę Gospodarczą przedstawił swoje autorskie stanowisko w sprawie stanu polskiej elektroenergetyki w pierwszych miesiącach 2020 roku. Artykuł Herberta Gabrysia otwiera niniejszy numer Śląskich. Pełny tytuł artykułu brzmi: „Elektroenergetyka w Polsce 2020 ... jak jest, ku czemu zmierzamy”. Zachęcam do lektury wszystkich wyżej wymienionych artykułów.  
Kolejny artykuł z działu „Elektroenergetyka” dotyczy cyfryzacji stacji elektroenergetycznych. Prezes firmy Computers & Control Bogdan Węglowski zaprezentował stosowane przez firmę rozwiązania cyfrowej automatyki zabezpieczeniowej w oparciu o standard IEC61850. Tematyka związana z tymi ciekawymi rozwiązaniami technicznymi była przedmiotem dyskusji podczas dwóch seminariów technicznych odbytych w siedzibie Oddziału Zagłębia Węglowego SEP w Katowicach w dniach 17 stycznia (zamieszczany relację z tego seminarium autorstwa Krzysztofa Borkiewicza) i 26 lutego. Zachęcam Czytelników Śląskich do zapoznania się z rozwiązaniami proponowanymi przez firmę Computers & Control.
W chwili, gdy pisze te słowa pozostał niecały miesiąc do 26 marca, dnia w którym wchodzi w życie nowe rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa i higieny przy urządzeniach energetycznych. Warto zapoznać się  z artykułem Krzysztofa Borkiewicza na ten ważny, aktualny temat. Autor zwraca uwagę na zmiany w przepisach w stosunku do poprzedniej wersji rozporządzenia. Omawia jak te zmiany wpłyną na warunki pracy przy urządzeniach energetycznych. W dziale „Bezpieczeństwo w Elektryce” zamieszczamy też II część artykułu Bogumiła Dudka pt. „Konieczność weryfikacji pracy komisji kwalifikacyjnych” z podtytułem „Od sprawdzania wiedzy do predyspozycji zawodowych”. Zapraszam do lektury obu artykułów.
Wielu czytelników Śląskich lekturę naszego czasopisma rozpoczyna od Kącika Śląskiego redagowanego z pasją i talentem przez Andrzeja Czajkowskiego. Tym razem autor pisze o niezwykłych dokonaniach szefa Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek z Radzionkowa Piotra Mankiewicza. Tytuł Kącika jest dość tajemniczy „Chleb, Rozbark i św. Jacek”, ale po przeczytaniu tekstu wszystko będzie jasne.
Bieżący numer Śląskich uzupełniają kalendaria Oddziałów SEP z Gliwic, Katowic i Opola oraz krótkie recenzje dwóch nowych książek, które na pewno warto przeczytać. Kończąc zapraszam i zachęcam do lektury całego naszego dwumiesięcznika.

prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
 


Katowice, 27 lutego 2020 roku

Tagi